شاید روزی با بیماری برخورد کنید که حین درمان(در اثر عوامل عاطفی،اقتصادی یا همان بیماری اش) شروع به گریه کند.

در این موقع شما چه میکنید؟آیا شما هم مثل او گریه میکنید؟آیا او را مجبور به سکوت میکنید؟ یا ...

بهترین راهکار در این مواقع سکوت است. باید اجازه دهیم بیمار گریه کند تا خودش آرام شود.

یادمان باشد وظیفه ی یک درمانگر دخالت در امور شخصی مراجعین نیست!

البته اگر بدانیم مشکل بیمار بخاطر بیماری اش است میتوانیم پس از پایان گریه بیمار به او آرامش داده و امید به زندگی را در او افزایش دهیم.


مراقب حركات بدن خود باشید . ارتباطات غیر زبانی در ارتباط با بیمار بسیار مهم است . در شرایط پر استرس ،‌ بیماران ممكن است حركات و ژست های بدنی شما را بد برداشت كنند .

هنگام كارهمیشه خود را در حالتی آرام و حرفه ای نشان دهید .

همیشه به آرامی ، به وضوح و مشخص صحبت كنید . دقت زیادی درتن صدایتان داشته باشید .


مفهوم گریه کودکان

شاید موقعیتی برای شما پیش بیاید که نیاز باشد با نوزاد شیر خواره ارتباط برقرار کنید.

چند مورد از علایم ارتباطی کودکان که با گریه انجام میشود در اینجا آورده شده است:


1 - Neh or Nah یعنی "من گرسنه ام". اگر شما در گریه نوزاد خود این صدا را میشنوید یعنی اینكه زمان شیر دادن است. بخش مهم این صدا حرف "ن" است كه در ابتدای گریه شنیده میشود.

2- Owh یعنی "من خسته ام". نوزادان این صدا را كه شبیه صدای خمیازه كشیدن است بهنگام خستگی ایجاد میكنند. دهان نوزاد معمولا به شكل بیضی باز میشود.

3- Eh "یعنی میخواهم آروغ بزنم". این صدا زمانی ایجاد میشود كه عضلات سینه نوزاد منقبض میشود و او میخواهد آروغ بزند.گاه ممكن است صدای تكراری "eh-eh-eh-eh." را بشنوید. آروغ زدن در هر ساعتی از روز ممكن است نیاز باشد و الزاما تنها بعد از شیر خوردن نیست. پس به راهنمایی نوزاد خود توجه كنید.

4- Eairh یعنی "نفخ دارم". اگر شما بشنوید كه نوزادتان چنین صدایی ایجاد میكند یعنی نفخ دارد و نیاز به تسكین. به دقت گوش دهید ممكن است این صدا را هم بشنوید: "eeerrrhhh" or "air.". زمانی كه عضلات اطراف شكم نوزاد منقبض میشوند این صدا ایجاد میشود.زمانی كه گاز از معده وارد روده نوزاد بشود او این صدا را ایجاد میكند و نیاز دارد كه گاز را خارج كند. اگر آروغ اش را نگرفته باشید این مرحله پیش می اید. میتوانید به یكی از تكنیكهای زیر به او كمك كنید:
- نوزاد را روی شكم بخوابانید و پشتش را ماساژ بدهید.
-نوزاد را به پشت روی زمین بخوابانید و شكمش را به آرامی ماساژ دهید. (پروین: ماساژ بهتر است در جهت عقربه های ساعت كه هم جهت با حركت مدفوع در روده است و در اطراف ناف بصورت دایره ای به شعاع تقریبی 5 سانت انجام شود.

5- Heh یعنی "من ناراحتم". بسیاری از مادران براحتی این صدا را تشخیص میدهند. گاه ممكن است این صدا این چنین هم تكرار شود:"heh-heh-heh" or "ha-ha-ha-ha.". حال شما باید چك كنید كه آیا او گرم یا سردش است؟ شاید پوشكش نیاز به تعویض دارد. گاهی وقت ها هم تنها جابجا كردن وضعیت نوزاد مشكلش را حل میكند.

البته تمام كودكان منحصر بفرداند و هیچ 2 نوزادی گریه مشابه ندارند.
اگر شما بیش از یك صدا را میشنوید به آن بخش كه واضح تر است یا بیشتر تكرار میشود توجه و عمل كنید.

این تکنیک بیشتر برای ارتباط با کودک خودتان موثر است ولی در درمان نیز میتواند کارایی داشته باشد